O KUD-u „KRALUŠ“

Na promicanju folklorne baštine i kulture KUD “Kraluš” iz Stupnika kraj Zagreba, djeluje od 1981. godine. U KUD-u “Kraluš” danas je okupljeno oko stotinu članova, mahom mlađih ljudi, kojima je pjesma, ples i druženje sastavni dio života. Uz stručne voditelje i izvođenje koreografija iz mnogobrojnih slikovitih predjela naše predivne Hrvatske, polučili su do sada brojne lijepe rezultate. Do sada je ostvareno preko 320 nastupa, od čega oko 30 samostalnih koncerata i 20 smotri.

U bogati repertoar KUD-a “Kraluš” ubraja se više od 20 koreografija, koje su prezentirane diljem Hrvatske i Europe, a imali su čast i zadovoljstvo odraditi i jednu prekooceansku turneju u Kanadi. Osim spomenute Kanade od inozemnih nastupa, sa veseljem i ponosom, članovi se mogu prisjetiti nastupa i turneja u Belgiji, Poljskoj (2x), Mađarskoj (2x), Italiji (4x), Bugarskoj, Bosni i Hercegovini (2x), Turskoj, Makedoniji (2x), Slovačkoj, Češkoj i Rumunjskoj, a u Hrvatskoj je bilo nastupa od Iloka, Vinkovaca, Slavonskog Broda, Osijeka, preko Varaždina, Karlovca, Zagreba i okolice do Lovrana, Trogira, Splita i Metkovića pa sve do Dubrovnika, naravno uz još mnoga okolna manja mjesta. Teško je zapravo nabrojiti sva ta mjesta, a svako od njih je bilo po nečemu iznimno, prepoznatljivo i ostalo u sjećanju, no jedno je bitno; uvijek se učilo i nešto novo naučilo i bilo je lijepo predstavljati svoj kraj diljem Hrvatske, a svoj kraj i Hrvatsku diljem Europe i na drugom kontinentu. “Kraluši” su do sada snimili i dva CD- a od kojih je prvi “KUD KRALUŠ” bio nominiran za nagradu Porin u kategoriji albuma folklorne glazbe, a drugi “POSLUŠAJTE SI VEZDA”, je objedinio repertoar tradicionalnih božićnih napjeva koje KUD Kraluš izvodi na svojim Božićnim pjevačkim koncertima.

KUD “Kraluš” ima četiri skupine plesača: mlađu i stariju dječju, odraslu i veteransku. Tu su i dvije tamburaške skupine; mlađa, koja svirkom za sada prati najmlađu dječju skupinu i starija koja prati ostale plesne skupine KUD-a, ali i održava vlastite cjelovečernje koncerte, te sudjeluje na tamburaškim smotrama.
Sa članovima pojedinih skupina rade stručni voditelji. Tako sa dječjim plesnim skupinama radi voditeljica Nataša Gluić. Sa plesačima prve postave radi Boris Harfman. Sa plesačima veteranske skupine radi Tomica Horvatinec. Sa mlađom tamburaškom skupinom radi Klara Šimičić, sa starijim tamburašima Zoran Jakunić i vokalne probe od nedavno vodi Jana Pogrmilović.
KUD posjeduje i bogat fundus narodnih nošnji i opreme, što njihovu scenu uvijek čini nadasve atraktivnom i vjerodostojnom. Čuvanje i njegovanje narodne baštine koju su nam ostavili naši djedovi i bake je bio i ostaje trajni zadatak članova KUD-a Kraluš.

ABOUT FOLKLORE DANCE GROUP “KRALUŠ”

(FDG) “Kraluš” was established in 1981 in Stupnik, located near Zagreb, the capital city of Croatia. Our ensemble consist of about 100 members divided into four dance groups – children’s section ages 5 to 12, children’s section ages 12 to 15, adult section ages 15 to 30 then our veterans section ages 30 and over; and 2 music (Tamburica) sections-younger and older.Our repertoire consist of about 20 traditional Croatian choreographies wich have been adapted for stage presentations, as well as 20 musical intermezzos.Our children’s section, presents traditional children’s games, songs and dances, while the adult section strives to present diverse stand-alone concerts in both traditional dance and traditional vocal intermezzos. The traditional dances of the town and local region of Stupnik are presented by the veteran section, it is their goal to preserve the almost forgotten local traditions.All of our choreographies are accompanied by our music section, which accompany the dancers and singers on traditional Croatian instruments. Along with accompanying the dancers they also hold their own stand-alone instrumental program.
Along with preserving and presenting traditional songs and dances at home, FDG “Kraluš” has a rich biography consisting of:- a complete set of 155 traditional costumes from across Croatia- in 2006 we have released a CD “KUD KRALUŠ” released by BeSTMUSIC, which has been nominated for the Croatian Discography Award “PORIN” in the category of “Best Folklore Album”- in 2009 we have released a CD “POSLUŠAJTE SI VEZDA” also by BeSTMUSIC with traditional Croatian Christmas songs
-with more than 350 concerts at home and abroad (Canada, Italy (4x), Poland (2x), Hungary (2x), Bulgaria, Bosnia and Herzegovina (2x), Turkey, Macedonia (2x), Slovakia, Czech Republic and Romania) – has received recognition for the nurturing of Croatian traditional song, dance, music and traditions.